Office ofAlumni and Constituent Relations

Class Representatives

Class Representatives serve their classmates and the university by focusing on three goals: future building, fund building and friend building. They specifically focus their efforts on maintaining communication and support of all kinds between the university and members of their graduating class.

These volunteers generously support their alma mater with annual gifts and time, while encouraging their classmates to do the same. They also help to organize and plan Homecoming events for their reunion year.

Vacancies:

1965 and 1998

If you are interested in becoming a class representative please contact the Office of Alumni and Constituent Relations at 253-535-7415.

Current Representatives

Golden Club Class Rep Committee
1936  Volly (Norby) Grande
1945  Annabelle Birkestol
1950  Richard Weathermon
1953  Carol (Schuler) Karwoski
1953  Naomi (Roe) Nothstein
1955  Phyllis (Grahn) Pejsa
1956  Virginia (Grahn) Haugen
1956  Clarene (Osterli) Johnson
1957  Edgar Larson
1958  Donald Cornell
1959  Camille (Emerson) Eliason
1961  Ronald Lerch
1962  Leo Eliason
1963  Joan (Maier) Overland
1963  Merlyn Overland


1964  Jean (Riggers) Malmin
1964  Jon Malmin
1965  Vacant
1966  Franklin Johnson
1967  Craig Bjorklund
1968  Jim Girvan
1968  Georgia (Stirn) Girvan
1969  Patsy (Davies) Johnson
1969  David Johnson
1969  Bill Ranta
1970  William Allen
1971  Paul Johnson
1972  Molly Stuen
1973  Karen (Wraalstad) Robbins
1974  David Johnson
1975  Reginald Pearsall
1976  Gary Powell
1977  Leigh Erie
1977  Joan (Nelson) Mattich
1978  Peter Mattich
1979  David Sharkey
1979  Teresa (Hausken) Sharkey
1980  John Bley
1981  Dean Phillips
1981  Susan (Lee) Phillips
1983  David Olson
1984  Mark Christofferson
1985  Janet (Olden) Regge
1985  Carolyn (Plocharsky) Stelling
1986  Dave Carlson
1987  John Carr
1987  Lisa Ottoson
1988  Brenda (Ray) Scott
1989  Brendan Rorem
1990  Erik Benson
1990  Mark Kurtz
1991  Jim Morrell
1992  Rebecca Benson
1993  Barbara Hesner
1994  Catherine (Overland) Hauck
1994  Daniel Lysne
1995  Janet (Huss) Nelson
1996  Kim (Nadon) Leifsen
1996  Steve Leifsen
1997  Andrew Tomlinson
1997  Stephanie (Merle) Tomlinson
1998  Vacant
1999  David Potts
2000  Brian Vertrees
2001  Michael Mauss
2001  Brianne (McQuaig) Vertrees
2002  Nicholas Gorne
2002  Brian Riehs
2003  Elisabeth (Pynn) Himmelman
2004  Tamara Schaps
2005  Micheal Steele
2006  Jenna (Steffenson) Serr
2007  Kaarin Praxel
2007  John McClimans
2008  Christy Olsen Field
2008  Courtney Stringer
2009  Amy Spieker
2009  Maren (Anderson) Johnson
2010  Jillian Foss
2011  Adam Story
2011  Caroline Olsen
2011  Lynsey Tveit
2012  Kelvin Adams
2012  Caitlyn Jackson
2013  Taylor Astel
2013  Anna Milliren