1: Skip to content 2: Skip to navigation

Sessions & Schedules

Speakers List and Schedule for The Countenance of Hope Symposium:

8:15-9:45am — Community Forum and Breakfast (Scandinavian Cultural Center)

9:55-11:40am — “Making Hope Happen”: Perspectives from Psychology and Education (Chris Knutzen Hall)

Making Hope Happen: Shining a light on one of the most powerful, and most misunderstood, emotional forces in our lives

  • Dr. Shane Lopez, Gallup Senior Scientist and Research Director of the Clifton Strengths Institute

From Youth at Risk to Kids at Hope: Harnessing the power of a culture to ensure the success of all children and youth, No Exceptions!

  • Rick Miller, Founder and President, Kids at Hope

11:50am-1:15pm — Women in Prison and Transformative Learning (Regency Room)

  • Danielle Azevedo, FEPPS Graduate, Student at Clark College
  • Dr. Tanya Erzen, Associate Professor of Religion and Gender Studies, University of Puget Sound and Executive Director, Freedom Education Project Puget Sound
  • Keisha Patterson, FEPPS Graduate, Facilitative Mediation Assistant, Center for Dialog and Resolution
  • Theresa Power-Drutis, Director, New Connections
  • Shajuanda Tate, FEPPS Graduate and Jane’s Fellow, Student in Human Services, Tacoma Community College
  • Mary Weir, Program Manager, Freedom Education Project Puget Sound

1:45-3:00pm — Beauty in the Struggle: Empowering Communities Through Hope (Regency Room)

  • Joshua Cushman, PLU Alumnus and Teacher at Lincoln High School

3:45-5:25pm — “After the Bitter Comes the Sweet”: Overcoming Madness and Despair in Solitary Confinement (Regency Room)

  • Sidney Rittenberg, Sr., PLU Visiting China Scholar and President, Rittenberg Associates, Inc.
  • Yulin Rittenberg, Co-founder, Rittenberg Associates, Inc.

3:45-5:25pm — Lutes in the World: PLU Students and Alumni Reflect on their Research and Work on Resilience (Chris Knutzen Hall – West)

  • Courtney Lee, PLU Student in Chinese Studies and Global Studies
  • Angelica Martinez Estrada, PLU Student in Hispanic Studies and Business Administration
  • Vicky Murray, PLU Alum 2015, College and Career Counselor, Chief Leschi Schools, Bad River Band of Lake Superior Chippewa Tribe of Indians
  • Princess Reese, PLU Alum 2014, Assistant Education Adviser, Metropolitan Development Council’s College Bound Program at Lincoln High School
  • Sarah Slinker, PLU Alum 2013, Returned Peace Corps Volunteer, Togo 2014-2015
  • Sara Stiehl, PLU Alum 2013, Graduate Student in Anthropology, University of Colorado

7:00-8:15pm — Scandinavian Welfare States: The Immigration Challenge (Chris Knutzen Hall)

  • Dr. Grete Brochmann, Professor of Sociology and Human Geography, University of Oslo

9:15-11:00am — An Approach to Resilience in Complex Contexts: New Implications for Humanitarian Practice (Regency Room)

  • Amy Hilleboe, Senior Technical Coordinator for Disaster Risk Reduction (DRR)/Resilience, Catholic Relief Services
  • Jonathan Scanlon, Senior Advocacy Advisor, Oxfam America
  • Moderated by Daniel Lee, PLU Vice-President of Advancement and former Vice-President of External Relations, Lutheran World Relief

11:15am-12:15pm — That Obscure Subject of Resilience: Meditations on Global Health (Scandinavian Cultural Center)

  • Dr. Adia Benton, Assistant Professor, Department of Anthropology, Program of African Studies (PAS), Northwestern University

12:30-1:40pm — Critiques of the Apocalypse: End Times and Resilience in Contemporary Mexico (Regency Room)

  • Juan Villoro, Prize-winning Mexican Author and Political Commentator

1:50-3:05pm — Resilience, Adaptation, and Shifting of Paradigms in Mexico City’s Water Management (Scandinavian Cultural Center)

  • Enrique Lomnitz, Director, Isla Urbana

3:15-4:25pm — Food Security and Cultural Resilience Among Northwest Tribal Communities (Regency Room)

  • Janell Blacketer, Community Garden Field Tech, Nisqually Indian Tribe
  • Grace Byrd, Community Garden Field Tech, Nisqually Indian Tribe
  • Caitlin Krenn, Community Garden Program Supervisor, Nisqually Indian Tribe
  • Adam Lorio, Education Program Manager, Samish Indian Nation
  • Joseph Pavel, Skokomish Indian Tribe

 4:30-5:45pm — Food Security, Food Hegemony and Cultural Revitalization: Approaches to Resilience in Local Tribal Communities (Scandinavian Cultural Center)

  • Dr. Charlotte Coté, Associate Professor, University of Washington, Department of American Indian Studies

7:30pm — Seeds of Freedom, Gardens of Hope (Karen Hille Phillips Center for Performing Arts)

  • Dr. Vandana Shiva, Founder, Navdanya